Shromažďování dešťové vody
Podnět k založení iniciativy na zachytávání děšťové vody
Iniciativa Shromažďování dešťové vody je zaměřena na zmírnění chudoby a na zajištění spolehlivého zásobování vodou pro některé z nejodlehlejších venkovských oblastí v Rádžasthánu, které během posledních čtyř let trpěly velkým suchem. Projekt bude využívat tradiční metody zachytávání dešťové vody k zajištění trvale udržitelného modelu, který lze použít v oblastech postižených suchem po celém světě.
Vodní krize v Rádžasthánu
Rádžasthán je pouštní stát v Indii, který zabírá 10 procent zeměpisné rozlohy, ale nachází se v něm pouze jedno procento vodních zdrojů země. V tomto polovyprahlém prostředí hrozí vzácným a nestálým vodním zdrojům časté sucho, rostoucí slanost podzemních vod a klesání vodní hladiny.
Nástin problematiky
Pro řešení závažné vodní krize v pouštním státě Rádžasthán v Indii zahájila mezinárodní společnost International Sri Deep Madhavananda Ashram Fellowship iniciativu Shromažďování dešťové vody v poušti. Tato iniciativa bude využívat tradiční metody zachytávání dešťové vody v kombinaci s využitím povodí na základě plánů komunit, aby zajistila trvale udržitelný model, využitelný v oblastech postižených suchem po celém světě.
Řešení problematiky shromažďování dešťové vody
Projekt Shromažďování dešťové vody je venkovský projekt zaměřený na boj proti chudobě a zajištění spolehlivého zásobování vodou pro některé z nejodlehlejších venkovských oblastí Rádžasthánu, které během posledního desetiletí trpěly velkým suchem.
Klíčovým výsledkem projektu bude tvorba globálního partnerství a vytvoření mezinárodního centra k propagaci využívání dešťové vody v pouštních a polovyprahlých oblastech světa.
Projekt Shromažďování dešťové vody v poušti byl vytvořen jako reakce na stále rostoucí vodní krizi, které čelí odlehlé venkovské komunity v indickém Rádžasthánu, a na přímé žádosti vesnic postižených nedávnými čtyřmi roky sucha.
Projekt má za cíl poskytnout celoroční zásobu pitné vody venkovským komunitám v suchem postižených oblastech Rádžasthánu, kde vedoucí partner projektu má dlouhodobé zastoupení a trvalé pracovní vztahy s místními vesnicemi.
Pokud by bylo zachyceno pouze 1% nebo 2% deště, který spadne v Indii, stačilo by to k uspokojení poptávky vody pro miliardu lidí na velkorysých 15 litrů na osobu a den.
Saróvár svámího Mádhavánandy (jezero svámího Mádhavánandy)
Během období dešťů je voda shromažďována do velké vodní přehrady.
V zájmu zajištění vody pro projekty v ášramu včetně nemocnice vybudovala společnost velkou vodní nádrž na zachycování odtékající dešťové vody. Jedinečná poloha ášramu na vodním toku znamená, že povodím přehrady prochází velký průtok vody. Přehrada byla postavena v rozmezí tří let. Voda v přehradě je rovněž čištěna a slouží k zásobování pitné vody pro ty vesnice v okolí, které to potřebují.
Efektivní plánování vody pro vesnice – vodní hospodářství pro obce
Efektivní plánování vody pro vesnice je projekt s účastí obcí, původně vyvinutý firmou OzGREEN (Global Environmental Rivers Education Network - Austrálie) v roce 1997 pro Světovou banku. Tato metoda zahrnuje přímou spolupráci s místními vesnicemi a patřičné zaškolení, které místním umožní provést environmentální posouzení jejich vesnice a povodí, a poté vypracovat efektivní plán vody. Ten poskytne vesnici trvale udržitelné zásobování sladkou vodou, ale také obnoví hygienu místního prostředí.
Globální plán
S využitím zkušeností z džadanského regionu rozšíří Mezinárodní společnost Fellowship a její partneři projekt Shromažďování dešťové vody v poušti na šest dalších odlehlých míst zemědělského Rádžasthánu - tam, kde působí její další vzdělávací a výzkumná centra v místních komunitách již po desetiletí. Projekt poskytne místním lidem pracovní místa, čerstvou vodu na pití a pro zemědělské účely, příležitost vzdělávání pro ženy a děti, snížení znečištění, možnost předcházet nemocem souvisejícím s vodou a celkové zlepšení veřejného zdraví.
Partneři projektu
Tento projekt vede mezinárodní společnost Šrí Díp Mádhavánanda Ášram (International Sri Deep Madhavananda Ashram Fellowship) a Australská společnost Jóga v denním životě (Australia Association of Yoga in Daily Life).
Dalšími přispívajícími partnery jsou:
OzGREEN - Global Rivers Environmental Education Network, Austrálie.
Óm Višva Díp Gurukul , Džadan, okres Pali, Indie.
Šrí Dévpurídží ášram, Nové Dillí, Indie.
Šrí Díp ášram, Džajpur, Indie.
Centra Jógy v denním životě v Americe, Rakousku, Chorvatsku, České republice, Německu, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku, Jugoslávii, Austrálii, Novém Zélandu, Kanadě.
Rádi bychom poděkovali za počáteční informace a podporu následujícím nevládním organizacím, které udělaly obrovskou práci v oblasti využívání dešťové vody:
Centre for Science and Environment (CSE), CECOEDECON,
Fresh Water Action Network (FAN),
Global Rainwater Harvesting Collective,
Global Ecovillage Network (GEN).
Univerzita
Kurzy jógy, naturopatie, starodávných indických věd - astrologie, sanskrtu a véd.
Číst dál >