Mahášivarátrí (velká noc Šivy) v Óm ášramu v Džadanu
Celý obřad, který se konal během noci, probíhal v Šivově mandíru, chrámu Šivy…
Šiva je univerzální nezrozený Bůh, Mahádév, Pán nade vším, bez sobě podobného. Ze všech Bohů On je tím nejlaskavějším, nejvíce milosrdným a potěší ho i velmi malé dary nebo oběti, krátká modlitba nebo prosba. Odpouští všechno. Jako kosmický puruša je popisován s tisíci očí, rukou a nohou, ale když se stane neviditelným, Jeho podobou je džjóti, světlo, které odstraňuje temnotu. To je také důvod, proč zapalujeme svíčky - abychom přivolali Šivu. Oddaní však vyžadují určitý symbol, který by mohli uctívat. Šiva je symbolizován Šivalingamem, který představuje světlo a vědomí.
V Indii je dvanáct podob a míst, ve kterých je Šiva považován za obzvláště přítomného, takzvané džjótirlingamy, kde se při příležitosti Mahášivarátrí, největšího svátku na Jeho počest, konají velké oslavy, jak je tradicí již ze satjajugy. Tyto oslavy probíhají po celé Indii, a nejen tam. Jedná se o společný hinduistický svátek, dodržovaný hinduisty po celém světě. Přestože obřady neprovádějí všichni, svátek je uznáván a respektován každým, kdo náleží k hinduistické víře. Svátek připadá na 13. nebo 14. den tmavé poloviny měsíce phalgun (únor - březen), to je den, kdy se Šiva oženil s Párvatí, den spojení puruši a prakrti, božského vědomí a přírody.
V tento den oddaní dodržují přísný půst po dobu 24 hodin a zůstávají bdělí po celou noc. V Džadan ášramu se někteří úplně zřekli jídla, zatímco jiní jedli pouze ovoce a někteří se nepostili, měli možnost jíst normální stravu. Každý si mohl vybrat podle svých možností.
Celý obřad, který se konal během noci, probíhal v Šivově mandíru, chrámu Šivy. Jak je zvykem při Šivarátrí, prováděl se abhišék, omývání Šivalingamu. K této příležitosti byli pozváni panditi, hinduističtí kněží. Všichni obyvatelé ášramu měli možnost být přítomni po celou noc a účastnit se rituálů věnovaných Pánu Šivovi.
Abhišhék se během noci prováděl čtyřikrát, s přestávkou dlouhou hodinu a půl. Před začátkem každé púdži bylo kolem Šivalingamu ovinuto speciální vlákno – moli - používané při púdže. Abhišhék se nejprve prováděl vodou, pak růžovou vodou a poté byly nabídnuty listy posvátného stromu beal. Ty jsou považovány za nejdražší Pánu Šivovi a odstraňují tři tápas, ádhjátmika, ádhibhautika a adhidaivika. Pak abhišhék pokračoval pančamritem (což doslova znamená „pět nektarů"), který se skládá z mléka, medu, ghí, vody a jogurtu. Zde je důležité poznamenat, že mléko by nemělo být vařené, protože tím se ničí prána a jako oběť Bohu je pak nevhodné. Čistota darů Bohu, jejich netransformovaná, původní energie, má zásadní význam.
Poté byl symbol Šivy ozdoben barvami, žlutohnědým santalovým práškem čandanem (santalem), červeným šafránem kumkumem, který se používá na přípravu tilaku, nazelenalým konopím bhangem a popelem z dhuní, ohniště používaného pro ohňové obřady. Kromě toho byly na Šivalingam položeny květiny, mály, ovoce a kokosové ořechy. Během obřadu panditi celou dobu recitovali rudri, speciální védské verše pro Šivu. Když bhaktové prováděli púdžu, mandír současně rezonoval opakováním paňčakšara mantry Óm namah Šivája nebo mahámritju džaja mantry. Na závěr, když skončily všechny púdži, se zpívalo Šiva áratí, modlitba k Šivovi a poté se rozdával prašád.
Takový den je celý velmi šťastný a přináší velký prospěch. Přísný půst pomáhá ovládat rádžas (vášeň, vášnivou činnost) a tamas (netečnost, lenost), přináší jasnost a klid mysli. Obětování a půst z oddanosti k Bohu naplní aspiranta ještě větší oddaností. Až do noci pokračuje púdža a opěvování božího jména, které povznáší a inspirujíe mysl a přináší velkou radost do srdce. Na začátku obřadu si také dáváme sankalpu, přání, které Pán Šiva splní, neboť je potěšen půstem, púdžou, džapou a zpěvem manter. Když vidí čistotu srdce, úplné odevzdání, odpouští a dává všechno. Věří se, že osoba, která během Šivarátrí pronáší s dokonalou oddaností a soustředěním jména Šivy, je oproštěna od všech hříchů. Tato osoba dosáhne příbytku Šivy a žije tam šťastně, osvobozená z kola zrození a smrti.