zpět

Voda je život


Thirsty creature

Poslední čtyři roky Rádžasthán čelí kritickému suchu. Extrémně horké a suché podnebí šest měsíců v roce s teplotou dosahující 49 stupňů, je pro lidi i zvířata velmi náročné. Vzhledem k tomu, že povrchové zdroje vody (jako jsou jezera a řeky) už téměř zmizely, jsou obyvatelé většinou závislí na podzemní vodě.

Nadměrné využívání podzemních vod, jako rychlé řešení velké poptávky po vodě, vede k rostoucímu počtu území podzemní vody, která vysychají (pouze 30 z 237 území podzemních vod zůstalo neporušených). Nejedná se však jen o nedostatek vody, ale také o její kvalitu. Případová studie ukazuje, že špatná kvalita vody se týká 75 % vesnic. Příčinou této situace je vysoká koncentrace soli a fluoridu, jež se vyskytuje v podzemních vodách. Vysoká koncentrace soli způsobuje průjem a dlouhodobé užívání vody s velkým obsahem fluoridu způsobuje otravu fluorem, při níž dochází k poškození zubů a kostí, a která také může ovlivnit celou kostru a klouby.

Co dělat?

Nejčistější a nejkvalitnější voda pochází z nebe – je to déšť. Je sladká, není slaná a pro lidi, zvířata i rostliny je nejlepší. Teoreticky bychom mohli mít 136 litrů vody na den pro každého obyvatele Rádžasthánu, pokud bychom dokázali zachytit 2% dešťových srážek (500 mm ročně).

rain water harvesting jadan rain water harvesting jadan rain water harvesting jadan data

Iniciativa zachycování dešťové vody je příkladem využití tohoto obrovského potenciálu shromažďování dešťové vody:

První a hlavní projekt, Taláb, byl dokončen v roce 2011. Byl vybudován ke shromažďování vody, proudící z okolních oblastí skrze náš ášram. Tato voda se pak využívá hlavně ve škole, v nemocnici a v Óm ášramu.

dried well government water standards water crisis

water shortage water shortage animals roof water harvesting

V našem menším ášramu jsou umístěny stavby se střešními konstrukcemi zachycujícími vodu. Je to jednoduchý a účinný způsob využití dešťové vody, která dopadá na střechu. A je to cenově dostupné i pro obyčejné lidi. Pokud máme například střechu asi 60 m2 a 500 mm srážek (v jednom roce), pak na tuto střechu dopadne 30 000 litrů. Z tohoto deště bychom pravděpodobně dokázali zachytit asi 80% .

roof water harvesting septic tank septic tank

talab construction water talab construction current water situation

Takto bychom mohli získat 16 litrů vody na osobu a den pro čtyři lidi. V době extrémního sucha (2009 – 2010) Iniciativa shromažďování dešťové vody zásobovala čerstvou vodu také chudé vesnice a zvířata. Více informací si přečtěte zde nebo zde.

water supply for villages water supply animals hope of rain

Šivpurí, Německo

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >