Voda je život
Poslední čtyři roky Rádžasthán čelí kritickému suchu. Extrémně horké a suché podnebí šest měsíců v roce s teplotou dosahující 49 stupňů, je pro lidi i zvířata velmi náročné. Vzhledem k tomu, že povrchové zdroje vody (jako jsou jezera a řeky) už téměř zmizely, jsou obyvatelé většinou závislí na podzemní vodě.
Nadměrné využívání podzemních vod, jako rychlé řešení velké poptávky po vodě, vede k rostoucímu počtu území podzemní vody, která vysychají (pouze 30 z 237 území podzemních vod zůstalo neporušených). Nejedná se však jen o nedostatek vody, ale také o její kvalitu. Případová studie ukazuje, že špatná kvalita vody se týká 75 % vesnic. Příčinou této situace je vysoká koncentrace soli a fluoridu, jež se vyskytuje v podzemních vodách. Vysoká koncentrace soli způsobuje průjem a dlouhodobé užívání vody s velkým obsahem fluoridu způsobuje otravu fluorem, při níž dochází k poškození zubů a kostí, a která také může ovlivnit celou kostru a klouby.
Co dělat?
Nejčistější a nejkvalitnější voda pochází z nebe – je to déšť. Je sladká, není slaná a pro lidi, zvířata i rostliny je nejlepší. Teoreticky bychom mohli mít 136 litrů vody na den pro každého obyvatele Rádžasthánu, pokud bychom dokázali zachytit 2% dešťových srážek (500 mm ročně).
Iniciativa zachycování dešťové vody je příkladem využití tohoto obrovského potenciálu shromažďování dešťové vody:
První a hlavní projekt, Taláb, byl dokončen v roce 2011. Byl vybudován ke shromažďování vody, proudící z okolních oblastí skrze náš ášram. Tato voda se pak využívá hlavně ve škole, v nemocnici a v Óm ášramu.
V našem menším ášramu jsou umístěny stavby se střešními konstrukcemi zachycujícími vodu. Je to jednoduchý a účinný způsob využití dešťové vody, která dopadá na střechu. A je to cenově dostupné i pro obyčejné lidi. Pokud máme například střechu asi 60 m2 a 500 mm srážek (v jednom roce), pak na tuto střechu dopadne 30 000 litrů. Z tohoto deště bychom pravděpodobně dokázali zachytit asi 80% .
Takto bychom mohli získat 16 litrů vody na osobu a den pro čtyři lidi. V době extrémního sucha (2009 – 2010) Iniciativa shromažďování dešťové vody zásobovala čerstvou vodu také chudé vesnice a zvířata. Více informací si přečtěte zde nebo zde.
Šivpurí, Německo